Aktywizacja kobiet z terenów woj. lubelskiego

Swoje działania koncentrujemy wokół spraw ważnych dla kobiet z różnych środowisk, o zróżnicowanym statusie społecznym, zawodowym oraz wiekowym. Celem naszym starań jest zwiększenie aktywności kobiet w życiu społecznym, kulturalnym i publicznym mających na celu poprawę ich sytuacji w nowoczesnym świecie. Poprzez nasze działania tworzymy przestrzeń do wspólnego uczenia się, przebywania, dzielenia się swoimi doświadczeniami, wydobywania umiejętności i potencjału. Naszym postulatem jest edukacja w atmosferze równości oraz przeciwdziałania krzywdzącym stereotypom i kierując się tymi zasadami organizujemy takie działania jak:

FORUM KOBIET AKTYWNYCH

Przez 10 lat organizowaliśmy konferencję upowszechniająca aktywność kobiet w różnych sferach działalności, w tym społeczno – kulturalnej. Wydarzenie dało wsparcie kobietom w uzyskaniu nowych kompetencji i umiejętności, dzięki którym były dobrze przygotowane do podejmowania nowych wyzwań na polu zawodowym i społecznym. Forum odwiedzili m.in. Mikromusic, Skubas, Alicja Majewska, Ania Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Reni Jusis. Corocznie wydarzenie skupiało wokół siebie około 2500 kobiet z całego województwa lubelskiego.

WSPARCIE LOKALNYCH LIDEREK

Wspieramy kobiecą aktywność we wszystkich sferach życia publicznego. Organizujemy kompleksowe działania dla liderek i animatorek społecznych, czyli kobiet, które swoją energię życiowa przekładają na działalność na rzecz swoich środowisk lokalnych. Działanie zakłada realizację warsztatów umiejętności liderskich, wsparcie coachingowe i doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych, seminaria tematyczne i spotkania sieciujące. Działania z tego obszaru dedykujemy wszystkim aktywnym kobietom, które deklarują gotowość wprowadzania zmian w swoim środowisku, dzięki czemu stają się uczestniczkami procesu budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

KLUBY KOBIET AKTYWNYCH

Na terenach wiejskich zrzeszamy kobiety w grupy, których celem jest zdobywanie wiedzy i umiejętności z obszaru budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacja działań w sferze kultury. Zapewniamy dostęp do warsztatów artystycznych i rozwojowych, wyjazdów kulturalnych, wizyt studyjnych oraz kreujemy przestrzeń do wzajemnej inspiracji i planowania inicjatyw lokalnych.

MIĘDZYKULTUROWE CENTRUM SPOTKAŃ KOBIET

Mobilne centrum kultury z siedzibą główną w Lublinie to otwarta przestrzeń dla wszystkich kobiet, które pragną stworzyć własne wydarzenie kulturalne, warsztaty czy panel dyskusyjny, bądź w gronie znajomych spędzić miło czas w przytulnych warunkach. W ramach przestrzeni MCSK organizowane są warsztaty dla instruktorek i animatorek kulturalnych, warsztaty artystyczne oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia animowane przez wszystkie chętne i aktywne kobiety. Celem naszych działań w tym zakresie jest ułatwienie dostępu do kultury, stworzenie warunków do indywidualnego rozwoju oraz większego wpływu i uczestnictwa w życiu kulturalnym.

BIBLIOTEKA AKTYWNYCH KOBIET

W wyniku własnej inicjatywy oddolnej oraz ze środków zewnętrznych zgromadziliśmy około 3000 książek będących dla kobiet źródłem wiedzy i inspiracji. Biblioteka funkcjonuje w siedmiu miejscach na terenach: Lublina, Łazisk, Cycowa, Niedźwiady, Radecznicy, Nałęczowa i Bychawy. W ramach Biblioteki odbywają się także spotkania czytelnicze poświęcone wymianie doświadczeń oraz przeżyć.

DZIAŁANIA PROMUJĄCE KOBIECĄ DZIAŁALNOŚĆ

Działania upowszechniające aktywność kobiet to cykl reportaży promujących aktywność kobiet pn. „Ocalić od zapomnienia”, audycje radiowe w ramach programu Radia Lublin „Kobieca Liga” oraz „Dzień Kobiet”, spotkania promujące działalność kobiet wiejskich w mieście oraz publikacja „Kobiecy świat” – wywiady z niezwykłymi kobietami. W ramach działań promujących zorganizowaliśmy również Mobilną Wystawę Zdjęć Kobiet Aktywnych składającą się ze zdjęć lokalnych liderek realizujących w swoich środowiskach nowatorskie działania.

fot. Róża Otręba, Jolanta Wypych, Katarzyna Gumowska, Katarzyna Wiśniewska, Aleksander Wolak, Rafał Bieliński

Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.